Chiastophyllum oppositifolium

 

Chiastophyllum oppositifolium roste na Kavkaze, v jeho západní části a v Abcházii.Ve své domovině roste na skalních svazích, v oblasti vlhkých lesů. Potřebuje tedy dobrou drenáž, vlhko a polostín až stín. Je to sukulentní rostlina, s velmi zajímavými květy. Nejsou nijak výrazné, jedná se o řídké převislé, elegantně klenuté laty s malými, zvonkovitými, žlutozelenými kvítky. Přesto druh vypadá velmi zajímavě a v době květu atraktivně.

 Chiastophyllum oppositifolium dorůstá do 15cm, stonek je spíše plazivý, rozvětvující se od báze a rostlina tak tvořící postupně malé trsy. Listy jsou slabě masité, okraje jsou vroubkovaně zoubkovité. V době kvetení (VI. – VII) projasní tmavé místo. Stojí za to jí pěstovat. Je zcela zimovzdorná, listy v mrazu nevypadají tak svěže, ale na jaře nádherně zezelenají a vyrazí nové olistění. Druh vydrží na jednom místě mnoho let.

 Zlatý kotyledon ( jak jsem se dozvěděla pojmenování od jedné zákaznice) je nenáročný druh, který je spíše pro zadní partie skalek než na čestné místo. Tím ale nechci říci, že bych tuto zajímavou kytičku podceňovala. Krásně vypadá mezi kameny, ve společností druhů jako jsou Pleione, Hebrlea, Ramonda a Primula. To jsou druhy, které kvetou v jarním období, proto když Chyastophillum vykvete, tvoří hezkou dominantu ve skalce.

©paletegarden2013