Skalka na okením parapetu

 

Tento příspěvek je zaměřen na pěstování skalniček v truhlících, protože stále častěji se setkávám s dotazem, zda v truhlíků lze pěstovat i skalničky. Odpoveď je jednoduchá. Ano, lze, za splnění jistých podmínek. Fotografie které jsem použila jsou sice z nádob, jako jsou různé střepy, vybroušené pískovcové kameny a podobně, ale postup při osazování miniskalky a skladby rostlin je stejný. V první řadě bychom si měli uvědomit, do jaké nádoby rostliny chceme zasázet. Zda je to obyčejný truhlík na okno nebo třeba větší květináč nebo miska.

 Ve všech případech je nutno zajistit rostlinám podmínky pro zdárný růst a přezimování:

1) Drenáž na dno nádoby – i když to bude jen malá květináč, na dno dáme vždy vrstvu kamínků – zhruba 1/3 výška nádoby

2) Dostatečně prodyšná zemina – nejlepší je zahradní zem s příměsí písku a drobných kamínků nebo štěrku. V případě osázení vřesy s kombinací rostlin rodu Hebe přidat ještě rašelinu.

3) Vytvořit si seznam rostlin a zjistit, jestli rostliny na zimu zatahují nebo ne. Je to důležité aby v případě že chceme stálezelenou nádobu po celý rok nám na zimu většina rostlin nezatáhla a my měli jen prázdnou zem s odpočívajícími květinami. Důležité je také zjistit dobu kvetení, aby bylo rozloženo po celé období vegetace.

4) Sázet rostliny tak, aby měli dostatek prostoru okolo sebe. V přídě trsnatého růstu nechat vždy několik centimetrů na vytvoření trsu, kobercovky a přepadavé druhy sázet vždy k okraji, aby mohly vytvořit převis a neutiskovaly další rostliny v květináči.

5) Mít hrst drobných kamínků, které po osázení nádoby rozsypeme okolo rostlinek. Budí to dojem miniaturní skalky.

 Kombinace rostlin pro takovýto druh pěstování je různá. Drobné skalničky Erinus alpinus ( fialková), Armeria maritima alba ( bílá), Dianthus deltoides ( karmínová převislá), Silene schafta ( růžová) převislá, Campanula carpatica ( modrá, na zimu zatahuje), různé mochny, drobné druhy Hebe a drobné koniferky ( jehličnany). Můžeme použít drobné cibuloviny které po dokvětu zatáhnou a udělají místo ostatním květinám – modřence, sněženky, ladoňky, cibulovité irisy, ( iris reticulata),drobné botanické tulipány a narcisky a další. Hitem posledních dvou let jsou delospermy, obzvláště některé druhy, bohatě rostoucí, vytvářející převisy a kvetoucí po celé léto výraznými květy.

 Pro bohatě ozeleněné nádoby jsou vhodné různé rozchodníky. Jsou to velice odolné rostliny, které i když občas zapomeneme zalít, rozhodně se nic neděje. Jsou stálezelené, kvetou v období pozdního léta a existuje mnoho kultivarů s různobarevnými listy, takže vytváří barevnou dekoraci i mimo období kvetení. Jsou převislé, trsnaté, nebo tvoří miniaturní bochánky. Kvetou zpravidla žlutě, bíle nebo různými odstíny červené, růžové a karmínové. Jsou druhy pro plné slunce a druhy do stínu, záleží kde bude nádoba umístněna a podle toho volit druhy pro osázení. Například Sedum sarmenotsum je ideální rostlinou, tvoří bohaté převisy a velmi dobře přezimuje i v malé nádobě.

 Dalšími rostlinami které jsou pro osázení vhodné jsou netřesky. Existuje spousta kultivarů, které si zachovávají své vybarvení po celý rok.

 Krátce řečeno, do malých nádob můžeme osázet cokoli, co se nám líbí a nevyžaduje speciální nároky na pěstování, prostor a zálivku.

tex a foto©paletegarden2013

 Související články:

Netřesky v nádobách

Osázení miniskalky