Osázení miniskalky

 

Tímto příspěvkem bych Vám ráda přiblížila postup osazování okrasných nádob s miniaturními skalkami a krajinkami.  Nádobu na osázení jsem zvolila pouze s 5 cm vysokým okrajem. Podle typu nádoby jsou zvoleny vyšší a robustnější kameny, díky kterým lze snadno docílit zvýšení vrstvy zeminy, do které se budou vysazovat skalničky.

Pro naše účely jsem smíchala zeminu s různými vlastnostmi. Dno nádoby je vysypáno vysychavou neutrální rašelinovou směsí s přídavkem hrubé pemzy a lávy. Tím je zajištěna jednak slabá drenážní vrstva a jednak pemza s lávou zadržují vlhkost a zároveň uvolňují minerální látky potřebné pro výživu rostlin. Do této spodní vrstvy jsou naskládány kameny a rozložena kořenová část vybraných rostlin. Teprve nyní přichází na řadu druhá vrstva zeminy, kterou je tvořena s části zahradní půdou s příměsí jílu a z části kompostu. Takto namíchaný substrát postupně dosypáváme a zlehka upevňujeme rostliny. Kameny je nutno upevnit více. Na upevnění kamenů používám násady různých nástrojů, lopatka, štětec, nůž apod. Díky tomu se dostanu i do těch nejužších štěrbinek a zákoutí při okrajích. Zeminu, která se zachytila na kamenech doporučuji odfouknout. Několikrát zlehka pokropíme a mezi jednotlivými zálivkami ještě upevňujeme jak rostlinky tak kameny. Abychom docílili co nejvíce přirozeného vzhledu, povrch osázené mísy zasypeme drobnými kamínky, které by měly mít barvu použitých velkých kamenů. Na závěr vše zlehka pokropíme a dílo je hotovo.

Prvních 14 dnů po osázení, doporučuji umístit nádobu do polostínu, abychom měli jistotu, že se rostliny ujmou. Vhodnější než klasické kropení je mlžení, alespoň v začátku. Drobné kapénky na nastřádají ke kořenům a potupně se vsáknou do půdy. Také nedojde k nežádoucímu splachu horní pěstební vrstvy.

©paletegarden2013