Co kvete v dubnu

 

V druhé polovině dubna je skalka ozdobena velkým množstvím barev drobných i větších kvítku. Na slunečném místě otevírají své květy nádherné hořce, které mě vždy překvapí sovu nádhernou sytou barvou a velikostí květů. Pokud chcete, aby hořce dobře rostly a hodně kvetly, zasaďte je na slunečné místo tak, aby byly u země chráněny kamenem, který zajistí dostatečnou vlhkost, kterou hořce potřebují pro násadu květů do další sezony.

Na polostinném místě ozdobí skalku krásné květy tibetské orchideje Pleione formosana. Bohužel tato křehká, ale snadno pěstovatelná rostlinka musí v měsíci říjnu do chladné místnosti, kde nabere sílu do příštího jara. Stinné místo vyhovuje i miniaturní kobercovce s výrazně modrými květy, uspořádanými v přízemním klasu. Touto rostlinkou je Ajuga pyramidlais . V její blízkosti rozevírá své květy Primula auricula. V loňském roce vytvořila tak mohutné květenství, že jsem jej musela podepřít aby se stonek nepolámal. Celkem jsem napočítala 26 květů, což je úctyhodné číslo. Polostinné místo, stejně tak, jako plné slunce vyhovuje miniaturní trávničce – Armeria juniperifolia. Vytváří krásné ježaté bochánky, přisedlé k zemi. Tato trávnička má ráda štěrkovité prostředí, které odvádí nadbytečné množství vody.

Na slunečné straně zahrady kvete zářivě žlutými květy tařice horská, které nejlépe vyhovuje svislá štěrbina mezi kameny na okraji skalky nebo v suché zídce. V dobře drenážované půdě, s dostatkem místa ( jedině tak vynikne krása bohatosti květů) rozkvétá bílokvětá Dryas octopetala. Vyžaduje slunce , dobře drenážovanou půdu a zimní kryt před slunečním úpalem.

Zářivým šperkem ve skalce je v tomto období miniaturní Dianthus myrtinervus ssp. subacaulis. Jeho výška v květu je rekordní – pouhé 4 milimetry. Stanoviště miluje slunečné, dobře drenážované s drobným štěrkem na povrchu. Své drobné zářivě růžové kvítky otevírá pouze za slunečných dnů, což je u diantusů neobvyklé. Další drobnou polštářovkou je Erigeron s jemně ochlupenými lístky a fialkovými květy. Mezi kameny, ve štěrbinách rozkvétá miniaturní Sisyrinchium angustifolium . Stejně tak jako hvozdíky své květy otevírá za slunečných dnů.

Na zvýšeném okraji skalky se nejlépe vyjímá Veronica armena. Její bohaté polštáře, tvoří přirozený převis přes okraj. Pomalu dokvétají koniklece a barevné květy nahrazují výrazně rozčepýřené semeníky. Pokud máte dostatek trpělivosti, můžete semena ihned po dozrání vysít, umístit do stínu a výsev udržovat vlhký. Semena během léta vyklíčí a do 4 let máte kvetoucí rostlinky.

Květy čemeřic nahradily semeníky, které jsou stále velmi dekorativní. I v tomto případě můžete semena po dozrání ihned vysít a pak jen pečovat o malé rostlinky než dorostou do dospělosti a začnou kvést. Škoda že u skalniček to trvá tak dlouho. Nejen skalka, ale trvalkové záhony začínají rozkvétat. Své listy začínají rozbalovat různobarevné bohyšky, které sázíme do polostínu nebo stínu. Z trvalek je právě nyní v květu srdcovka Dicentra spectabilis, kvetou pryšce, z cibulovin modřence, narcisy, tulipány.

Mezi sukulenty začínají kvést rozchodníky a natřesky začínají ukazovat své první barevné variace.

 To co zde uvádím je jen malý výčet toho co krášlí naše zahrádky a ozdobné nádoby na počátku jara.

©paletegarden2013