Co kvete v březnu

 

Na přelomu února a března se stále více objevují poupata a květy prvních rostlin. Klasickými zástupci jarního období jsou nízké cibuloviny, které se vysazují do skalek, trvalkových záhonů ale do truhlíků na okna. Jsou to rostliny které obvykle po odkvětu velmi rychle zatahují a uvolňují místo dalším rostlinám, kvetoucím v pozdějším období.

 Ve skalce nasazují poupata nízké polštářové druhy lomikamenů sekce Porphyrion. Drobné zeleno- stříbřité růžičky, mnohdy o průměru jen několik milimetrů mají poměrně velké květy v barvách od bílé, žluté, oranžové, přes světle růžovou až výrazně vínovou. Kvetení trvá po dobu 14 dnů až tří neděl, podle toho, kolik je chladných dnů. Tyto druhy sázíme mezi kameny, do štěrbin, do malých políček s dobrou drenáží, vždy s odklonem od slunce.

 Mezi kvetoucímu druhy nalezneme na stinných vlhčích místech skalkové bramboříky, talovíny a první květy podléšek. Na slunečných plošinách rozkvétá osivka a své první květy otevírá Adomis amurensis. Mezi cibulovinami pak vévodí krokusy a cibulnaté druhy kosatečkůIris reticulata. Samozřejmě nelze zapomenout na sněženky a těsném závěsu s bledulemi.Krásné květy zdobí od konce ledna do března Helleborus nigerčemeřice černá. Mezi keři pak to jsou vilíny.

©paletegarden2013