Stínomilné rozchodníky

 

Ti z Vás, kdo si koupili červencové číslo časopisu Zahrádkář, mohou zde najít můj článek Rozchodníky na našich zahradách. Zabývám se zde těmi nejběžnějšími rozchodníky vhodnými pro pěstování v našich podmínkách. O tento druh rostlin je stále větší zájem, o čemž se denně přesvědčuji i v našem zahradnictví. Naštěstí jsou dnes už dávno přežité mýty o tom, že rozchodník je suchomilná rostlina vhodná jedině na slunce a úplně nejlépe na suchou zídku. Je pravda, že dvě třetiny rozchodníků Vám v takových podmínkách uhynou díky nedostatku vláhy a nadmíry slunečního záření.

Rozchodník, stejně tak jako každá jiná skalnička vyžaduje péči, která je k danému druhu potřebná. Když uvážím, že Sedum forsterianum je stínomilný druh pro lehké půdy, pak mne udivuje, že jej nacházím v nabídkách různých zahradnictvích jako odolnou rostlinu na slunce, stejně tak jako Rhodiola pachyclados. Další skalničkou patřícím do skupiny stínomilných druhů je nádherná Rhodiola trollii. Na slunci Vám bude sice přežívat, ale nijak zvláště pěkného vzrůstu a vzhledu se nedočkáte. Posledně dva jmenované druhy, stejně jako další rodioly, jsou klasickými skalničkami z vysokých horských poloh, milujícím vlhké a stinné stanoviště.

Typickým zástupcem pro suché zídky a plné slunce je Phedimus spurius – Sedum spurium. Stejné nároky mají i jeho barevné kultivary Fuldaglut a Voodoo s tmavými listy. Ale i zde existuje vyjímka. Sedum spurium ‘Tricolor’ , kultivar velmi oblíbený a hojně pěstovaný. Slunečnou polohu zvládá poměrně dobře, ale listy jsou menší a během léta jejich barevnost bledne. Zkuste však tento rozchodník zasadit s mírným odklonem od slunce, nebo na lehký polostín. Listy budou větší a barevné i během horkých letních dnů.

Ze severoamerických druhů, které jsou mimochodem velmi odolné zimám v našich podmínkách, je skupina tří rozchodníků tvořících rozety. Sedum ternatum, Sedum glacophyllum a Sedum nevii. Tyto atraktivní druhy, tvoří přízemní růžice, kvetou a brzy zjara . Ideálním stanovištěm pro úspěšné pěstování je polostín až stín a poměrně velká vzdušná vlhkost.‘

Dnešní povídání o stínomilných skalničkách bych uzavřela druhy Sedum hispanicum f. minus ‚Aureum‘ a Sedum gracile. Sedum hispanicum je u nás v téměř celé Evropě známo jako spíše plevelná a jednoletá rostlina, běžně se objevující ne zcela seriozně v různých zahradnických nabídkách. O mnoho zajímavější je Sedum hispanicum f. minus. Jednak je to méně kvetoucí druh a co je pro pěstitele mnohem zajímavější, je to trvalka. Oba druhy vyžadují plné slunce. Vyjímkou je kultivar, Sedum hispanicum f. minus ‚Aureum‘. Během několika let jeho pěstování jsem ještě neviděla na jediné rostlině květy. Jedná se o vytrvalý rozchodník, který na skalku nebo do zahrady umístníme opět na stinné a vlhké místo. Stejně jako Sedum gracile na slunci své šištice drobných lístků stáhne do minimální velikosti a během velmi slunečných dnů může dojít i k jejich popálení. Naopak, ve stínu vytvoří krásný kompaktní bochánek a jeho jednotlivé vrcholové šištice budou přímo načechrané se svěžími barvami.

Na závěr bych ráda uvedla, že rozchodníky jsou pro skalničkáře a běžné pěstitele nově objevenou skupinou sukulentích rostlin, kterou teprve většina z nás poznává a učí se jejich úspěšnému pěstování. Alespoň trochu té péče vyžaduje každá rostlinka, byť je nenáročná a velmi odolná. Přeji Vám hodně radosti z Vašich pěstitelských úspěchů.

©paletegarden2013