Sedum album a jeho formy

 

Sedum album je zcela běžný druh, který naleznete téměř v celé Evropě, severní Africe, Malé Asii, na Kavkaze a u nás v teplejších oblastech. Roste na výslunných svazích a skalnatých stěnách. Exempláře z některých stanovišť se vyznačují menším vzrůstem, někdy se proto tyto rostliny označují jako Sedum microphyllum, které je domovem v jihozápadní Evropě. Sedum album je velice známý rozchodník, který nalezneme nejen na skalkách, ale i na různých zídkách a sutinách, kam se většinou vysemenil. Snáší extrémní sucho a úpal, rozrůstá se spolehlivě tam, kde většina rostlin nepřežívá. Kvete v období června drobnými bílými květy. Po odkvětu stvol nesoucí květenství zasychá. Je až plevelný, neboť každý odlomený kousek z mateční rostliny okamžitě zakoření, stejně tak se dobře šíří i semeny. Proto je vhodné dobře zvážit, kam tento rozchodník umístíme, abychom mohli kontrolovat jeho růst. Při umístnění na suché zídce nebo vyvýšenině skalky vytváří krásné převisy. Na svém stanovišti spolehlivě vydrží několik let.

Pro ty z vás, kterým se zdá být tento druh trošku obyčejným uvedu už mnohem atraktivnější rostliny, které jednak se tak expanzivně nerozrůstají jako botanický druh a zároveň jsou zajímavé díky svým různým formám růstu a vybarvením. Jako druhý v pořadí bych uvedla druh Sedum album var. brevifolium. Je to druh s výrazně sukulentními , různě se proplétajícími plazícími stonky, na nichž vyrůstají válcovité, velmi sukulentní listy. Ty jsou převážně v horní třetině stonku. V jarním období je barva listů svěže zelená a během horkého léta a slunečného podzimu se vybarvují do ohnivé červeně. Listy jsou převážně v horní polovině stonků. Tím se odkrývá hustý spletenec a společně tak vytváří velmi efektní porost. Druh je vhodný pro hodně exponovaná místa, suché zídky a skalky, větší kamenná koryta.

Dalším zajímavým druhem je Sedum album f. murale. Druh tvořící husté porosty propletených stonků s drobnými sukulentními listy. Ty jsou na počátku jara zelené a během léta a na podzim se vybarvují v zářivě červenou. Tento rozchodník roste poměrně rychle, proto je vhodný jako půdokryvná rostlina na slunečná místa v zahradě. Rovněž je ideálním druhem pro suché zídky a hůře dostupná místa v zahradě.

 

 

 

Nádherným svěže zeleným druhem je Sedum album var. micranthum subvar. chloroticum . Tento atraktivní rozchodník tvoří dlouhé nitkovité sukulentní stonky, na kterých vyrůstají drobné kulovité listy hráškově zelené barvy. Tato forma růstu je velmi efektní a vytváří dojem, jako by byly listy na dlouhých stoncích navlečeny jako korálky. Chloroticum je vhodným druhem pro zvýšené partie skalek, větší koryta a suché zídky, kde tvoří 20 cm dlouhé a bohaté převisy. Pro zachování kompaktního růstu je důležitý přísun vody během suchých letních dnů.

 

Velmi oblíbeným a atraktivním je kultivar Sedum album ‘Coral ‘Carpet’. Rostlina s temně rubínovou barvou, která během slunečných dnů přechází téměř do černa. Tento rozchodník se řadí mezi pomaleji rostoucí druhy, takže jej můžeme použít při osazování různých zahradních nádob a skalek . Při volné výsadbě tvoří kompaktní bochánek, při zasazení k okraji tvoří 10 cm dlouhá přepadavý převis. Pro zachování temné barvy musí být umístěn na tom nejslunečnějším místě. Druh své vybarvení neztrácí ani v zimním období. Velmi efektně působí pro osázení zimních truhlíků na okna, v kombinaci s vřesy a drobnými koniferkami.

Kultivar Sedum album ‘Bella d’ Inverno’ má nejmladší listy zbarveny smetanově bíle která na slunci přechází na bledě růžovou. Vybarvení tohoto rozchodníku je nejhezčí v jarním a pozdně podzimním období. Tato chimera je vhodná pro osazování zahradních koryt a zvýšených partií skalky. Jako jeden z mála druhů rozchodníků okruhu S: album snáší i lehce polostinné stanoviště.

 

 

 

 Dalším kultivarem je Sedum album ‚Indian Summer‘, Robustní rostlina s temně čokoládově červenými zbarvenými listy. Tento rozchodník se skupiny Sedum album je asi nejpomaleji rostoucí. Díky avé temné barvě nádehrně vyniká v kombinaci s jasně zelenými druhy.

 

 

 

Nejminiaturnějším druhem je skandinávská forma  Sedum album ‚Fårö Form‘. Nádherný rozchodník pro skalky a kamenná koryta. Tvoří husté koberce propletených stonků s drobnými kulovitými lístky bronzového zbarvení.

 

 

 

©paletegarden2013

Posledně tři jmenované sorty jsme uvedli v loňském roce na český trh jako novinky.

Všechny formy Sedum album jsou součástí naší nabídky rozchodníků.