Podzimní trvalky Hylotelephium

 

Vzpřímené trvalky rodu Hylotelephium, často chybně označovány jako Sedum, jsou klasickými zástupci venkovských zahrad. Rostliny jsou typického vzhledu, některé až 100 cm vysoké. Sukulentní listy jsou vztyčeny vzhůru na robustních stoncích, zakončených modrozelenavými až nafialovělými okolíky s násadou poupat. Po staletí se věří, že tyto rostliny přinášejí štěstí a dlouhověkost, proto je nalézáme téměř u každého domu, ať již v zahrádce nebo venkovních keramických nádobách. Rostliny mají rády vlhčí stanovistě s výživnou půdou, jsou tolerantní i k hlubokému stínu kde se však plně nevybarvují, tak jako na slunci. Nevadí jim ani suché a písčité stanoviště.

Tyto rozchodníky jsou vhodné i pro pěstování ve větších nádobách, kde vyniknou jako solitéry a jsou velice dekorativní. Podle jednotlivých druhů kvetou od měsíce srpna až do mrazů. I po odkvětu je rostlina dekorativní. Velmi často se nechává zaschlé květenství na rostlině až do jarních měsíců. Okolíky květenství zasněžené nebo stříbřité jinovatkou vypadají skutečně kouzelně.

        ©paletegarden2012

V dnešní době jsou hylotelephia velkou modou, a díky šlechtění můžete vybírat z jednotlivých kultivarů různých velikostí, barev květů i listů. Některé z nich si můžete vybrat i v naší prodejně v Ředhošti.