Leto patří rozchodníkům

 

Měsíc srpen by se dal nazvat takovou menší okurkovou sezonou. Jarní květy klasických skalniček jsou už dávnou minulostí, květy pozdního léta na svůj nástup ještě čekají. Právě v této době nastává doba pro rostliny, které jsou dekorativní svým vybarvením listů. V tomto příspěvku bych ráda otevřela téma – rozchodníky a jejich barevné formy. Při loňské výstavě rozchodníků, která proběhla v měsíci červenci v našem zahradnictví , měly obrovský úspěch druhy, které vynikaly drobným vzrůstem, růžovými květy a co hlavně, nové kultivary s barevným olistěním v odstínech od temně červené až po bronzovou.

 Na prvním místě se rozhodně umístil druh Sedum polytrichoides. Jeho čokoládové vybarvení nenechá chladným ani toho nejzarputilejšího odpůrce rozchodníků. Tento japonský druh rozchodníku je důkazem toho, že doby Sedum spurium coby pouze jako hřbitovního kvítí jsou naštěstí již dávno pryč. Musím se usmát, když si vzpomenu, kolik povzdechnutí jsem slyšela od návštěvníků výstavy, při pohledu na tuto krásnou rostlinu.

 Další, velmi zajímavým druhem je Sedum tetractinum ‘Coral Ref’. Poléhavý druh z orientu, s velkými, bronzově zbarvenými listy a tmavě červenými poléhavými stonky. Tak by se dal jednoduše popsat tento celkem zajímavý rozchodník. Jeho pěstování je možné jak v bytě, v závěsném košíku, kdy barva mění na temně zelenou, tak celoročně na zahradě ve skalce. Při vyhledávání na internetu jsem nalezla všechny fotografie tohoto druh poměrně podobné . s temně zelenými listy. Jenže mě se podařilo nějakým řízením osudu vypěstovat druh s vyjímečným, bronzovým vybarvením, což dělá z této rostliny, slovy sběratele “ super špek“ , rostlinu pro kterou je její obdivovatel ochoten skákat v noci přes ploty s černou kuklou na hlavě, ba dokonce riskovat i vlastní život. Mezi takové špekovosti bych s klidem zařadila velmi odolný druh Sedum lydium, nádherný drobný rozchodník s ohnivě červenými šištičkami z drobných lístků. Ve výčtu krásně barvených druhů můžeme pokračovat oblíbeným druhem známým jako Sedum spurium a jeho barevné kultivary.

 Například S. spurium ‘Tricolor‘ je druh pro polostinná stanoviště, což asi mnohé z vás překvapí. Na plném slunci v horkých letních dnech většina listů z poléhavého stonku opadává a rozchodník si zachovává pouze vrcholovou růžici. Pro hodně exponovaná slunečná stanoviště je ideální Sedum rupestre ‘Agelina’ , poléhavý druh se zlatavě bronzovým zbarvení čárkovitých listů. Mezi skutečně nenáročné druhy se řadí náš domácí rozchodník Sedum album. Opět je na trhu mnoho nových barevných kultivarů, ale i jeho přírodní formy , jako je Sedum album f. brevifolum, jsou velmi atraktivní v kombinací svěže zelené barvy listů s jejich červenými vrcholy.

 Dalším velmi zajímavým japonským druhem je Sedum makinoi f. variegata. Na českém webu jsem našla jediný odkaz, který tento rozchodník popisuje jako pokojovku, vyžadující slunce. Naopak. Druh je venkovní, do polostínu. Pak vynikne jeho variegátní vybarvení, nebo svěže zelná barva botanického druhu makinoi. Přezimuje stejně tak jako předešlý druh a většina druhů z Japonska – v dobré drenáži a zimním krytem proti mokru. Ideální je pěstování v nádobě, kterou na zimu přeneseme na chráněné místo, nebo do studeného skleníku nebo pařeniště.

 O rozchodníky, stejně tak jako o skalničky je třeba se starat. Výhodou je, že jejich pěstování není omezeno pouze na skalky a trvalkové záhony. Můžeme je použít pro různobarevné kombinace v rozmanitých keramických nádobách. Společně je můžeme sesazovat se skalničkami, trvalkami nebo vytvářet pouze rozchodníkové kombinace, to už záleží na fantazii. Výhodou je, že takové osázení vydrží po mnoho let . Pokud chceme mít na zahradě krásné a zajímavé druhy, je třeba jim věnovat péči, tak jako třeba levisii. Jsem ráda, když mi napíše naše zákaznice a sdělí mi, že díky našim radám správně přesadila třeba Sedum oreganum a konečně zjistila kde dělá chybu, proč ji rostlina vždy uhynula. Rozchodníky jsou nádherné a pestré rostliny sukulentního světa severní polokoule si získávají stále více obdivovatelů a myslím si, že péče kterou vyžadují stojí za to.

©paletegarden2013

VŠECHNY TYTO A JEŠTĚ DALŠÍ BAREVNÉ DRUHY ROZCHODNÍKŮ MŮŽEZE ZAKOUPIT V NAŠÍ PRODEJNĚ V ŔEDHOŠTI NEBO OBJEDNAT PROSTŘEDNICTVÍM INTERNETOVÉHO OBCHODU.