Královna podzimu – Hylotelephium

 

A máme tu podzim. Přiznám se, že období babího léta mám velmi ráda. Podzim má nejen své typické barvy listů na stromech a vůně, na podzim dozrávají dýně v nepřeberné škále tvarů a zářivých barev, ale také vykvétají pro toto období typické květiny. V první řadě to jsou chryzantemy a vytrvalé podzimní astry, v posledních letech velmi oblíbené vřesy a vřesovce. O nich však psát nebudu. Stačí zajít do každého zahradnictví nebo specializovaného superobchodu a jste zavaleni nabídkou mnohdy až kýčovitě zabarvených druhů s lesklými flitry na listech. O těch se však zmiňovat nebudu. Dnešním tématem je podzimní klasika – rod Hylotelephium .

 Hylotelephia jsou to rostliny patřící do skupiny mrazu odolných rozchodníků. Klasická, vzpřímená hylotelephia jsou  květiny anglických venkovských zahrad – Cottage garden . Obzvláště pak Hylotelephium spectabile vysoké do 70 cm s květenstvím o průměru až 20 cm a Hylotelephium fabaria, druh vysoký do 20 cm s bohatým květenstvím výrazně růžovofialovou barvou květů. Hylotelephia jsou typického vzhledu, se šedozelenými listy. Kultivary pak s různě zbarvenými listy, vztyčenými vzhůru, na sukulentních stoncích, zakončených modrozelenavými až nafialovělými okolíky s násadou poupat.

 Po staletí se věří, že tyto rostliny přinášejí štěstí a dlouhověkost, proto je nalézáme téměř v každé zahrádce po celé evropě, hlavně pak ve Velké Britanii. Tyto trvalky pěstujeme je ve vlhčím prostředí polostínu, jsou tolerantní i k hlubokému stínu. Ve vlhčím stinném prostředí rostliny získávají krásné vybarvení listů a celkovou mohutnost. Nevadí jim ale ani suché písčité stanoviště. Tyto rozchodníky jsou vhodné i pro pěstování ve větších nádobách, kde vyniknou jako solitéry a jsou velice dekorativní.

 Podle jednotlivých druhů kvetou od měsíce srpna až do mrazů. I po odkvětu je rostlina dekorativní. Velmi často se nechává zaschlé květenství až do jarních měsíců. Okolíky květenství zasněžené nebo potažené stříbřitou jinovatkou vypadají skutečně kouzelně. Hylotelephium spectabile má jedlé listy, které se používají jako doplněk do salátů a polévek. Přiznám se, že jsem je ochutnala. Mají zvláštní chuť, připomínající kapustu . V dnešní době jsou hylotelephia velkou modou, trh je naplněn mnoha kultivary, u kterých se šlechtitelé přehání jak v barvě květů, tak barevností listů.

 Pro mne osobně se tyto nádherné rostliny řadí mezi mé nejoblíbenější , klasické trvalky pro všechny typy zahrad a výsadeb.

text a foto©paletegarden2012

 

Typickým zástupcem sukulentních trvalek kvetoucích na podzim je Hylotelephium spectabile.