Kdy sázet rozchodníky

 

Velmi často dostávám otázky, kdy je nejlepší sázet skalničky, hlavně pak mrazu odolné rozchodníky. Díky několikaletému podrobnému studiu těchto sukulentních rostlin , jejich růstovému cyklu a schopností přezimování, mohu říci, že v druhé polovině léta nastává ta nejvhodnější doba pro sázení rostlin rodu Sedum, Phedimus a Petroseum.

Naskýtá se otázka, proč právě v druhé polovině léta, proč ne na jaře? Abych mohla zodpovědět tuto otázku, musím se vrátit o několik let zpět, do doby, kdy jsem začínala rozchodníky pěstovat.

Pod vlivem starých publikací o pěstování skalniček, jsem rozchodníky, asi tak jako většina z vás, pěstovala stejným způsobem. To znamená na jaře zasadit co nejdříve, aby rostliny měly dostatek času zakořenit a hezky se rozrůst. Jenže pravda je jiná.

 

Většina klasických skalniček vykvétá velmi brzo na jaře. Po vytvoření semen nastává v horkých letních měsících doba odpočinku. Je to pochopitelné, protože většina rostlin pochází z vysokých horských poloh, kde nejsou taková horká léta a teploty jsou podstatně nižší. Proto jsou v době suchého a horkého letního počasí v klidu a nerostou. Bujný růst , hlavně kořenového systému nastává až v druhé polovině léta, kdy jsou teploty nižší a rostliny naberou dostatek sil pro další růst. V této době se rostliny připravují na zimní období.

S rozchodníky je to trochu jinak. Jak již většina z Vás zjistila, rozchodníky jsou ve většině případů po odkvětu vyčerpané, mnohé díky kvetení zcela vysílené, dalo by se říci, že se ukvetly. Nádherné jarní porosty jsou díky zasychání květních stvolů celé poničené, mnohdy zcela uschnou. Některé druhy po dokvětu zcela zatáhnou a objevují se opět na jaře. Samozřejmě je mnoho druhů, které v našich podmínkách kvetou minimálně nebo vůbec, takže jejich porosty zůstávají celoročně krásné. Při počátcích mého pěstování rozchodníků jsem na jaře vysazovala do skalky všechny možné druhy, radovala se z jejich bujného růstu. Pak přišla doba kvetení a tak trochu i zklamání nad tím, jak se rostliny po odkvětu chovají.

Díky různým pokusům, kdy jsem testovala jednotlivé druhy, sledovala jejich růstový cyklus mohu říci, že ideální dobou pro nákup a sázení rozchodníků je právě druhá polovina léta. Rostliny jsou po odkvětu zregenerované a v plném růstu, nebo se na plný růst připravují. Během velmi krátké doby po zasazení jsou schopné dobře zakořenit a vytvořit krásné porosty. Pozdní léto je rovněž obdobím, kdy většina druhů rozchodníků vybarvuje svoje listy zářivými barvami od žluté přes červenou až po zářivou bronz.

A co je také důležité, pokud uvažujete právě v této době o nákupu rozchodníků pro svoji skalku? Máte jistotu, že zakoupené rostliny budou zdravé, silné dobře se vám ujmou a do zimy pěkně rozrostou, protože dobu kvetení , kromě hylotelephií která nyní začínají kvést, mají už za sebou.

 

©paletegarden2012