Hylotelephium sieboldii

 

Hylotelephium sieboldii u nás známější pod jménem Sedum sieboldii, je nádherným druhem rozchodníku původem z Japonska. Druh je v našich podmínkách snadno pěstovatelný a velmi oblíbený při osazování skalek a zahradních koryt. Díky své formě růstu, kdy tvoří elegantně klenuté stonky připomínající tryskající proudy vody z fontány, je ideální pro osazování zvýšených partií skalky, štěrbin mezi kameny nebo i v závěsném květináči. Počátkem podzimu rozkvétají na vrcholu jednotlivých stonků kulovitá květenství s výrazně růžovými květy, které vydrží až do příchodu prvních mrazíků. Tento druh je pro polostinná a stinná stanoviště.

 

Botanický druh Hylotelephium sieboldi má dlaňovité, křehké sukulentní listy, které jsou volně roztroušeny po celé délce stonku. Jejich barva je modrozelená s červenou linií podél celého kraje. červené zbarvení se objevuje ve slunečných dnech a za chladného počasí, kdy se do červena zbarvují i celé listy.

 

Forma Hylotelephium sieboldii f. variegata má střed listů se žlutou skvrnou a některé formy mají výrazně karmínové okraje listů. Udržet tuto barvenou formu chce trošku více péče, protože postupem času se rostlina navrací zpět ke své zelené formě. V takovém případě je nutnost stonky s nevariegátními listy vyštipovat, abychom udrželi barevnost listů.

.

Kultivar Hylotelephium sieboldii ‚ October Daphne‘ je robustní rostlina, tvořící husté porosty 12 cm dlouhých, klenutých stonků s až 2 cm v průměru širokými, zelenomodrými listy. V letním období se objevuje obrovská násada poupat, po jejichž rozkvetení působí rostlina jako jedna veliká růžová koule. Tento kultivar je ideální pro pěstování jako solitera v nádobách. Stejně jako předešlé dva druhy vyžaduje polostinné stanoviště. Tento kultivar je pro mne jedním z nejkrásnějších rozchodníků které mám ve své sbírce. Pokud si budete chtít tento rozchodník pořídit, pečlivě vybírejte. Bohužel na našem trhu zahradnické firmy nabízejí pod jménem October Daphne zcela jiný druh, který sice kvete růžově, ale jinak je drobnější, ne tak kompaktního růstu a bohatého květenství.

Hylotelephium sieboldi a všechny jeho formy a variety, včetně kultivarů raší a v jarním období , květy se objevují od druhé poloviny léta až do zámrazu. V podzimních měsících rostliny vytváří násadu pupenů pro nový růst v následujícím jaře a kvetoucí části rostliny s prvními mrazíky odumírají. Přesto, že druh vyžaduje stinná a vlhká stanoviště, půda pro pěstování by měla být dobře drenážovaná, aby při vlhkých chladných dnech nedocházelo k přemokření a následnému uhnívání kořenů.

Pozor na záměnu s jiným podobným druhem, Hylotelephium ewersii, který má na drátovité, poléhavé stonky, které postupně ve své spodní polovině dřevnatí. Na rozdíl od sieboldii kvete ewersii počátkem léta.

©paletegarden2013