Rhodiola trollii – sukulent do stínu

 

rhodiola6Do atraktivní skupiny zahradních sukulentních rostlin patří bezesporu rod Rhodiola. Jedná se o sukulentní rostliny jak nízkého tak vyššího vzrůstu. Nejznámějším a u nás, již běžně pěstovaným druhem, je Rhodiola pachyclados. Již méně známá je Rhodiola trollii, nádherný druh s velkými hvězdicovitými květy a svěže zelenými růžicemi lesklých, hladkých listů.  Rhodila trollii je vděčný a velmi odolný druh, který nevyžaduje na zimu speciální ochranu. Díky své formě růstu je ideální pro osazování skalek a kamenných koryt.  Právě o pěstování tohoto druhu v našich podmínkách bych se ráda zmínila blíže.

Rostlina vytváří nízké, husté sukulentní polštářky, které se rozšiřují pomocí podzemních oddenků. Ty se zavrtávají do země, stávají se rhizomy, z jejichž povrchu vyráží opět nové stonky, nesoucí k povrchu přisedlé vrcholové růžice listů. V podzemní části jsou stonky mezi sebou vzájemně tak propleteny, že je lze jen těžko od sebe volně oddělit. R. trollii je chladnomilná rostlina, milující vlhčí, polostinné stanoviště. Suché slunečné partie na zahradě jsou pro tento druh nevhodné, ovšem raní nebo podvečerní slunce působí na rostlinu velmi blahodárně. Na plnému slunci rostlina stáhne sukulentní růžice listů ke svému vrcholu, téměř neroste a počet květů omezí na minimum.

Je to kytka kterou prostě a jednoduše zasadíte a ona si roste, aniž by jste se ji museli věnovat. Je pro mě trošku nepochopitelné, proč je tak nějak opomíjeným druhem. Občas mi připadá, že díky jejímu vzhledu se lidé obávají volného pěstování, protože nevěří tomu, že něco tak nádherného může být tak nenáročné.

Tuto krásnou skalničku naleznete v naší jarní nabídce 2017

e-shop

Category: Rostliny do stínu
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.