Netřesky do koryt, netřeskové pavučinky

 

V polovině jara se netřesky začnou navzájem předhánět ve své barevnosti. Tak pestrou paletu barev neobsahuje snad žádná jiná skupina okrasných rostlin. Můžeme začít od bílé a přes odstíny různých barev skončit u černé. Jediná barva která chybí je snad modrá, ale i ta je zastoupena u některých kultivarů jemně namodralým nádechem listů. Mezi netřesky je velmi oblíbená skupina tzv. pavoučků – drobných druhů , které mají povrch růžic pokrytý jemnou pavučinou. Růžice jsou drobnější, kulovitého tvaru a celkový porost tvoří kompaktní bochánky. Skupina těchto netřesků je ideální pro suché zídky, kde vyplní prostor štěrbin mezi kameny. Jsou ideální pro osázení zahradních koryt , miniskalek a různých nádob.

 

Nejznámějším pavoučkem je Sempervivum arachnoideum, rostoucí v Alpách, Apeninách a Pyrenejích. Jedná se o drobný, pomalu rostou druh, tvořící husté kompaktní porosty. Stejně tak jako jeho další variety a formy je přímo předurčen k pěstování mezi kameny. Ovšem pozor, tento netřesk má rád kyselejší prostředí. Pěstováním například mezi opukovými kameny mu sice neublížíte, ale růst bude pomalejší a růžice budou jen několik milimetrů veliké.

 

Za botanickými druhy následuje pestrá škála různých kultivarů. Osobně je ráda využívám v kombinaci drobnolistými rozchodníky a barevnějšími netřesky. Při vysazování bychom měli mít na paměti pomalý růst a sázet hustě vedle sebe vždy větší trsy.

Při naší loňské výstavě netřesků si u mě koupil manželský pár osázené netřeskové korýtko. Moc se jim líbily drobné bílé pavučinky netřesků, které se proplétaly mezi ostatními barevnějšími růžicemi. Byli udiveni, když jsem jim řekla, že se o rostliny nemusí téměř starat a hlavně v zimě nechat venku a ničím nezakrývat, maximálně přesunout na chráněné místo před deštěm. Na jaře pak odstranit zaschlé listy chránící spodní bázi růžic a po odkvětu odstřihnout odkvetlé lodyhy. Toto je kromě hezkého vzhledu další plus pro netřesky a jiné zahradní sukulenty. Jejich nenáročnost.

©paletegarden2012