Léčivé účinky netřesků

 

Konečně blíží jaro, a každý z nás se už těší na svou zahrádku. Nastává listování různými nabídkovými katalogy zahradnických firem, uvažujete co nového si objednáte a zkrášlíte tak svůj domov. Proto jsem se rozhodla dát Vám jeden typ a hezkou skalničku ale zároveň i léčivou rostlinu, kterou si můžete bez problémů pěstovat na své zahrádce. Jedná se o ne zcela obyčejný netřesk.

U nás zřejmě nejznámější a nejčastěji pěstovaným druhem netřesku je Sempervivum tectorumnetřesk střešní, druh původem z hor jižní Evropy a rozšířený téměř v celé Evropě. Jedná se o rostlinu vytvářející až 20 cm v průměru velké, temně zelené růžice s lesklými lysými list, při svém vrcholu temně červenými. Druh je poměrně variabilní, rozlišuje se několik poddruhů. Velmi často je pěstována i celá řada jeho kultivarů. Pěstování tohoto druhu stejně tak i většiny netřesků není nikterak náročné, stačí běžná zahradní půda a slunečné stanoviště. Velmi často je rostlina užívána při osazování suchých zídek, nejčastěji ji však nacházíme ve skalkách a zahradních korytech, kde mezi kameny a v drobném stěrku působí velmi dekorativně.

Při pěstování Sempervivum tectorum máte nejen atraktivní skalničku, ale i na dosah léčivou rostlinu, jejíž účinky jsou srovnatelné s Aloe vera.

Čerstvá šťáva z netřesku je užívána při zánětech středního ucha, mandlí, při bércových vředech, žaludečních a močových potížích, na bradavice, kuří oka, záněty v ústní dutině ústní a krku a na spáleniny. Dužnina z oloupaných listů zklidňuje podrážděnou pokožku při požahání kopřivami, štípnutí hmyzem.

Při popáleninách od slunečních paprsků si můžete vyrobit zklidňující masku: rozpůlené čerstvé netřeskové listy louhujte nejméně hodinu ve studené vodě. Výluh přikládejte jako obklady na podrážděné místo.

Čerstvá netřesková šťáva při nemocech uší: Netřeskové listy rozdrtíme v porcelánové misce. Do vymačkané šťávy namočíme vatový tampon, který vložíme do ucha při nedoslýchavosti, zvonění v uších. Při ušních zánětech u dětí nakapeme 2-3x denně do ucha několik kapek čerstvé šťávy.

V horkých letních dnech si můžete připravit osvěžující nápoj, kdy k listům netřesku přidáte oloupanou salátovou okurku a opět alespoň hodinu louhujete. Zcezený můžete pít max. třikrát denně.

Málokdo ví, že i silné boleti zubů dovede netřesk uklidnit do 15 minu. Stačí list rozkousnout a držet stiskem na bolestivém místě. Bolest do 15 minut začne ustupovat, často ustoupí zcela. 

 

 Odkazy:

Související článek : Užití netřesků

 ©paletegarden2013