Co je to netřesk

 

Netřesky – Sempervivum, jsou mrazuvzdorné, tučnolisté rostliny, tvořící přízemní růžice patřící do čeledi Crassulaceae. České jméno netřesk spadá do dob našich předků. Byli přesvědčení, že střecha domu, na které rostou tyto rostliny je ochráněná před blesky, tudíž do ní „netříská“. Netřesky jsou nejen oblíbené skalničky, ale jsou známé i díky svým léčivým účinkům, které jsou velice podobné Aloe Vera.

 Rod Sempervivum obsahuje okolo původních 60 druhů, avšak kultivarů a různých variet je okolo 4 tisíc. Ve svém růstu jsou velice proměnlivé, podle prostředí ve kterém rostou. Mění jak velikost růžic tak vybarvení. Svou barevností vynikají hlavně zahradní hybridy, listy mohou mít i několik barev, které se podle ročních období střídají. Nejkrásnjšími jsou v jarním obodobí, kdy jsou plně vybarvené. Během roku pak barevnost listů u některých kultivarů bledne.

 Pěstování těchto rostlin není náročné. Rostliny se uchytí i v malém množství zeminy, občas jim stačí jen jílovitá hlína, třeba ve spárách suchých zídek nebo na sloupcích plotů. Netřesky vysazujeme, kromě pár vyjímek na slunečné místo do hlinitopísčité zeminy. Ideální je dobrá povrchová drenáž z kamínků. Rozhodně nepoužíváme různé mulčovací textilie proti plevelům. Netřesky nesnáší přemokření, hlavně v zimním období. Proto je vhodně každou rostlinu při výsadbě podsypat štěrkem nebo drobnou kamennou drtí. Zabráníme tím kontaktu listů s mokru půdou a jejich zahnívání, díky vyštěrkování se k roslitnám snáze dostane vzduch a snáze přezimují.

 Sempervivum je monokarpická rostlina, to znamená, že květ vyrůstá ze středu růžice, která posléze odumírá. Je vhodné tyto odkvetlé stvoly odstranit, aby při vlhčím počasí nedošlo ke zbytečnému zahnívání zbylých odumírajících listů.

 Šťávu z rostlin můžeme použít při popáleninách, opařeninách, omrzlinách a spálení sluncem. Zmírňuje svědění při bodnutí hmyzem, ochladí postižené místo a zmírňuje otok. Šťávu můžeme aplikovat i na změkčení ztvrdlé kůže např. na chodidlech nebo na hydrataci příliš vysušené a pokožky rukou a loktů.

 Netřesky jsou ideální rostlliny pro slunečné zahrady, do skalek, různých nádob a koryt na suché zídky. Díky různým velikostem je můžeme použít při osazování velmi malých misek.

text a foto©paletegarden2013