Netřesk zvaný pavouček

 

sempervivum-arachnoideumPoměrně často dostávám dotazy, týkající se osázení štěrbin a kamenů na skalce. Existuje řada rostlin, které lze použít, já mám nejraději drobné netřesky s pavučinkou. Díky jejich mělkým kořínkům se uchytí kdekoliv, kde je jemný nános prachu nebo porost mechu a alespoň trochu vlhko. Neznámější je botanický druh Sempervivum arachnoideum, rostoucí v Alpách, Apeninách a Pyrenejích. Jedná se o drobný, pomalu rostou netřesk, který vytváří bochánky hustě stěstnaných , někdy jen pár milimetrů velkých růžiček.

 Pokud chcete osázet kámen, který má jen menší jamku, trvá někdy na několik pokusů, než se růžičky uchytí. Nejvhodnější je umístit kámen někde do stínu a počkat, až se rostlinka ujme a teprve potom jej přenést na plánované stanoviště. Hlavním problém při osazování je vysychání zeminy, kterou jsou kořínky netřesků zasypány. Někdy je to pouze pár netřesk-na-kamenimilimetrů půdy, která na plném slunci rychle vysychá. Po osazení udržujte kámen vlhký. Po čtrnáctidnech by neměl být ji žádný problém a jakmile se netřesk uchytí, vydrží na svém místě několik let.

Mimo botanického druhu existuje řada pavučinkových kultivarů, které jsou ideální pro miniaturní stanoviště jak ve skalce, korytě nebo na kameni. Chce to jen trochu trpělivost a nebát se zkoušet.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.