Příznivé účinky netřesků

 

Netřesky jsou nejen krásné zahradní rostliny, ale mají i významné léčivé účinky. V poslední době se o těchto účincích hovoří, tak mě napadá otázka, že by konečně český národ prohlédl a místo komerčně podporované Aloe vera začal využívat naší domácí léčivou rostlinu, která svými účinky Aloe daleko přesáhne ? Faktem je, že netřesky nejen pěstuji ve velkém, ale rovněž zkouším jejich léčivé účinky na sobě a své rodině.  To, co zde uvádím nejsou  informace převzaté z internetu , ale vlastní zkušenosti sbírané po několik let.

Bolesti zubů  : občas nějaký ten zub rozbolí nečekaně a když nechcete hed užívat prášky, stačí list netřesku rozkousat a stisknout mezi na zuby na bolestivé místo. Po 15 minutách bolest začne ustupovat, nebo zmizí zcela.

Zánět dásní : netřesk se používá stejně jako o bolestí zubů, jenom opakovaně po několik dnů.

Špatně hojící se rány, zatrvdlé strupy  a staré jizvy : po několik dnů potírat místo dužninou z listů.

Popáleniny: na spáleninu okamažitě přiložit oloupaný list ( dužninu), rána se zchladí a není bolestivá, rychleji se hojí.

Mykóza nehtů : věřte nevěřtem i taková nepříjemná záležitost díky netřesků zmizí. Stačí celý nehet, hlavně pak nemocné místo potírat, nebo spíše vtírat dužninu. Během 1 – 2 měsíců se velmi výrazně vytratí až zmizí. První účinky jsou viditelné do týdne.

Bodnutí hmyzem : nepříjemná bolestivá bodnutí, i od včely, potřít dužninou a chvilku přidržet na bolavém nebo svědivém místě. Během několika minut bolest ustoupí a otoky zmizí. Rána dále nesvědí.

Spáleniny od slunce :  rozmixované  čerstvé netřeskové listy smíchejte  ve studené vodě, přeceďte a přikládejte jako obklady na podrážděné místo.

Chladivá a zvláčňující maska : se připravuje a používá stejně jako v předchozím případě

Zanícené vřídky a uhříky : potírat dužninou

Otlaky na chodidlech : potřít dužninou a nechat zaschnout. Občas zopakovat a máte nožičky jako miminko 🙂

Určitě jsem na něco zapomněla, takže až si vzpomenu, opět doplním.

Hovoří se hlavně o Sempervivum tectorum, ale zevně lze využít jakýkoliv netřesk, který máte právě po ruce. Nemusíte jej pěstovat přímo na skalce, ale dobře se jim daří i za okny v truhlíku, takže jej máte kdkoliv k dspozici  i v zimě.

PS: při sázení nezapomeňte dát na dno truhlíku nebo misky stěrkovou vrstvu, aby nebyly kořeny ve vodě.

 

 

Netřesky si můžete objedat v našem internetovém obchodě – ZDE

 

 

 

 

 

dpetrli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nbsp;

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.