Květen buď pozdraven

 

Květen je jedním z nejbarevnějších měsíců v roce. Téměř vše co má kořínky se předhání mezi sebou svou pestrostí barev a květů. Díky chladnému počasí, které v tomto měsíci bývá hlavně v noci a brzo ráno, se květy udrží poměrně dlouhou dobu. Trvalky se teprve na svou přehlídku připravují, jen pár druhů nasazuje květy už v této době. Mezi takové nedočkavce se řadí klasika mezi trvalkami, chrpa. Ovšem skalka, vážení, skalka je jako barevná paleta. Najdeme zde v plné parádě štěničník, dokvétá tařice, badil se svými výrazně modrými květy, nakvétají některé druhy rozchodníků a jiné začínají své listy vybarvovat od bronzové přes modrozelenou až po temně karmínové tony.

 Růžové květy nasadil Androsace sempervirens, kvetou stále vzácné Rhodohypoxisy. Na lemech a zvýšených okrajích skalky se modrají polštáře rozrazilů , občas se na některé zahrádce objeví i bílo nebo růžovokvětý druh. Nad tím vším drží stráž vysoké česneky se svými fialovými kulovitými květenstvími. A mohla bych pokračovat dál, Mazus repatns, Polygala calcarea, lomikameny, koniklec, dryádka.….

 Rozhodně nelze zapomenout na královny mezi skalničkami – Lewisie. Po suchém a chladném období klidu, září nádhernými barvami. Zde platí pravidlo, čím větší zima a sucho, tím více květů. A dračíky, no ovšem, mé oblíbené dračíky. Prostě v květnu je to pastva pro oči a pohlazení na duši. Snad každý z nás se v této době alespoň jednou zastaví, aby nasál do sebe tu přehlídku barev a vůní.

text a foto©paletegarden2013

 

 

Category: Skalka v květnu
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.