Plán osázení

 

Chcete-li pěstovat pouze několik bylinek, stačí květináče, různé keramické nádoby, truhlíky nebo proutěné koše. Jestliže množství pěstovaných bylinek bude větší, určitě bychom si měli nejdříve rozmyslet kam a v jakém množství rostliny nasázíme. Některé bylinky, jako například Oreganodobromysl, Allium – pažitka,   dobře prospívají v květináči a s příchodem podzimu je lze snadno přemístnit  i s nádobou nachráněný  okenní parapet. Naopak některé druhy jako například Ruta – routa vyžadují pro své kořeny a zdravý růst dostatek místa.

VÝBĚR MÍSTA

Pro začínající pěstitele je za čátku nutno říci, že existují určitá místa v zahradě, kde nám bylinky zaručeně neporostou. Vyvarujte se sázení do blízkosti velkých stromů a hustých vzrostlých keřů. Ty jsou náročné na množství vody a našim bylinkám by ji moc pro zdárnou vegetaci nezbylo. Stejně tak jsou pro pěstování bylinek nevhodné prudké svahy, které mají rychlý odtok vody. Zde se může dařit levanduli, ale máta milující vlhko zde určitě dobře růst nebude. Půdy poblíž vodních ploch, které jsou více či méně bahnité jsou nevhodné hlavně pro zdravé přezimování venku. S největší pravděpodobností by došlo k uhití kořenů.

Bylinky hezky působí, když je zasázíme do trvalkových a zeleninových záhonů mezi již vysázené rostliny.

V jiném případě nám na bylinkový záhonek stačí plocha 2 x 3 metry. Nízké rostlinky pěstujeme při okrajích, blíže středu dáváme rostliny vyšší a vzrůstnější.

KOMBINOVÁNÍ ROSTLIN

Jednotlivé rostliny nejlépe vyniknou a vytvoří tak výrazný dekorativní efekt, jestliže sesadíme společně kontrastní druhy. Rostliny s tenkými listy vysázejte do sousedství širokolistých druhů, zelené listy kombinujte s nachovými listy, červené se stříbitými. Stejně tak rozdílné formy růstu jsou velmi působivé. Klidně mezi bylinky zasázejte kvetoucí letničky, jako je měsíček lékařský, petunie nebo cínie. Rozmarýn ( který na zimu v našich podmínkách uklízíme do chladné místnosti) můžeme během vegetace tvarovat na kmínku.

Jednoduše řečeno, při vysazování se  fantazii meze nekladou.

PĚSTOVÁNÍ V NÁDOBÁCH

Invazivní druhy a druhy které na zimu uklízíme je nejvhodnější pěstovat v různých přenosných nádobách. Předejdeme tak zaplevelení zahrádky, nebo zbytečným ztrátám při poškození citlivých rostlinek mrazíky. Výhodou je, že můžeme rostliny podle potřeby přenášet na nejvhodnější místo pro jejich růst.

Rostliny v květináčích vyžadují pravidelnou zálivku.

 

Výhodné je pěstování v truhlíku, kdy můžete vysadit několik druhů společně. Osázený truhlík umístníme na okno a bylinky jsou vždy po ruce. Vysázet tak můžeme  už hotové směsi. V případě potřeby pak stačí vzít nůžky a sestřihnout trs a celý jej přidat do jídla. Je nutné vždy dávat pozor na to, aby takto sezázené druhy měly shodné nároky na pěstování.

Bylinky můžete pěstovat a v jakékoliv nádobě, vždy je nutné mít na zřeteli, aby nádoba měla  na dně odtokový otvor.