Bylinky v zimě

 

V našich podmínkách jsou bylinky spíše záležitostí od jara do podzimu. Existuje pár druhů které jsou vytrvalé, takže se dají zasadit do nádoby a nechat na chráněném místě, kde je můžete obírat i v zimě, například šalvěj. Ale co zbytek? Když si koupíte nějako tu bylinku v marketu, tak vám většinou ve velmi krátké době zajde. Není divu, třeba bazalka, která je převezena z ideálních podmínek skleníku jednoduše nezvládne transport, pobyt v nějakém tom obchodě a ještě přesun na vaše okno. Nehledě na to, že je určitě přihnojována a to mi vadí. Přiznám se, že kromě kompostu nepoužívám žádné hnojivo.

Jedno řešení se nabízí. Osvědčily se mi brukvovité druhykedlubny, květák, ředkvičky, brokolice. Semínka smíchám dohromady a vyseji do misky, nebo hrnku, na nádobě nezáleží. Jakmile udělají dva lístky, dají se stříhat a syrové používat jako doplně do salátů, na různá masa atd. Stejně tak lze vysévat různé druhy salátů a listové zeleniny. Je nutno počítat s tím, abychom měli vždy v zásobě nějakou tu novou misku s rostlinkami, jakmile tu první spotřebujeme. Vhodná je samozřejmě pažitka a petrželka, ale také jarní cibulka. Tu můžete buďto vysít, nebo zapíchat nahusto vedle sebe malé cibulky a ostříhávat zelenou nať.

Takové rychlení není těžké, různé rostlinky mohou pěstovat třeba děti na okně svého pokoje. Podmínka je co nejvíce slunečný parapet a zeminu udržovat pokud možno vlhkou. Přeji úspěšné pěstování a dobrou chuť.

©paletegarden2012