Bazalka – Ocimum basilicum

 

Bazalka je u nás pěstována jako jednoletá rostlina a je třeba ji každoročně vysít. Kdo si netroufá na výsev, může již vzrostlé rostliny zakoupit a doma zasadit. Pro pěstování je nejvhodnější pěstování v truhlíku nebo v květináči.  V kuchyni se nejčastěji používají dva druhy ato  Ocimum basilisum a Ocimum basilisum var. purpurascens. Obzvláště druhá rostlina s purpurově temným zbarvením je velmi dekorativní a v zelenových salátech tvoří nádherné kontrasty s ostatními přísadami díky své temné  barvě.

 

Pěstování

Semena bazalky vyséváme kdykoliv od jara po celé léto do květináčů nebo trhulíku. Bazalka má ráda slunečné stanoviště a vlhčí půdu. Jakmile se objeví poupata, nenecháme je vykvést a odštípneme je. Rostlina v době květu přestává růst a ztrácí svou typickou vůni. Jednou během vegetace můžeme rostliny přihnojit, třeba přidáním kompostu.

Sklizeň

Podle potřeby sklízíme mladé stonky a lístky.

Konzumace

Bazalka je hlavní přísadou k rajčatům. Nejčastěji se používá v česrstvém stavu. Při tepelné úpravě přidáváme bazalku až na závěr vaření.

 

Ocimum basilicum – Bazalka pravá : Vzpřímený keříčkový růst 60 – 70 cm.  Nejčastěji používáme do salátů a rajčatvých pokrmů. Sklízíme mladé lístky a stonky.

 Ocimum basilicum ‚Cinnamon‘ – Skořicová bazalka: 45 cm vysoký keřík s výraznou skořicovou vůní. Natrhané lístky se přidávají do zákusků a do mexických pokrmů.

Ocimum basilicum ‚Horapha‘ – Thajská bazalka : sytě zelené listy s nasládlou anýzovo peprnou chutí. Rostlina tvoří keříčky do 30 cm výšky. Mladé listy se přidávají do pikantních pokrmů.

Ocimum basilicum var. purpurascens – Bazalka nachová:  temně kaštanové listy s hřebíčkově mátovou příchutí. Vzrostlejší keřík do 70 cm výšky. Použití do salátů, ochucení olejů a přízdobu.

Ocimum basilicum  ‚ Purple Ruffles‘ – Bazalka červená  tento kultivar je podobný bazalce nachové.  Pěstování ze semen je náročnější, vhodnější je zakoupení už vzrostlé rostliny. Výška rostliny je 60 cm, vůně je jmená.

Ocimum x citriodorum – Bazalka citronová : Keříčkový růst 45 cm výšky. Do salátů a rybím pokrmům používáme list a květ se svěží citronovou vůní.

Ocimum minimum ‚Greek‘ – Bazalka nejmenší : kompaktní keříčkový růst 30 cm výšky.      Jedná se o snadno pěstovatelný kultivar s drobnými lístky s výraznou vůní.  Ideální do rajčatových pokrmů a salátů.

Ocimum sanctum – Bazalka posvátná : zelenolistýdruh s pikantním aroma. Keříky bujného vzrůstu do 60 cm výšky. Významná bylinka pro užití v Thajské kuchyní. Používá se k dochucení  hovězího, kuřecího a vepřového restovaného masa.